» » Gümüşhane Kürtün ilçesi
Makale hakkında bilgi
 • Gösterim: 1 536
 • Yazar: faroz
 • Tarih: 25-10-2015, 15:50
25-10-2015, 15:50

Gümüşhane Kürtün ilçesi

Kategori: KÜRTÜN

Gümüşhane Kürtün ilçesi
Anadolu Türkmen tarihinin en önemli merkezlerindendir. Eski ismi Kürtün-i bala'dır. Daha önceleri Kürtün-i Zir yani Doğankent ilçesi (Eski ismi Harşıt)'e bağlı idi. daha sonra Türkmen, Çepniler sahile inince burada bulunan Harsit merkezi Doğankent'e inmiştir. 300 yıl Gümüşhane sancak olmak itibari ile Trabzona bağlı idi. Bundan 80 yıl öncelerine kadar Kürtün-i bala olarak adlandırılan Kürtün ilçesi olarak adlandırılmıştır.

Türkmen Çepniler, eski ismi Kürtün'e gelerek yerleşmişlerdir. Daha sonra hayvancılık ve tarım ihtiyacı dolayısı ile daha aşağılara doğru göç etmişlerdir. En yakın olarak Şadı (Çatalağaç) köyüne yerleşmişlerdir. Daha sonra Harşit havzasına ve oradan da şimdiki Espiye ilçesine kadar ilerlemişlerdir.Yöre Türkmen Çepnilerin merkez bölgesi olmasına rağmen bi çok türk boyunuda bünyesinde barındırmıştır. Çepniler,Hazarlar ve Peçenekler Kürtün ve yöresine Malazgirt savaşından önce gelmiştir.[kaynak belirtilmeli]Gümüşhane yöresinde Akkoyun'lu ve Safevilerde hüküm sürmüştür.

Kürtün, Türkmen Çepnilerin Karadenize açılan ilk kapısı olmuş ve buradan da ilerleyerek Samsun, Adapazarı, Balıkesir e göçler olmuştur. Anadolu Çepnilerinin inanç önderi Güvenç Abdal'ın makamı ilçeye bağlı Güvendi yaylasındadır.
Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Ekle

Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:
 • winkwinkedsmileam
  belayfeelfellowlaughing
  lollovenorecourse
  requestsadtonguewassat
  cryingwhatbullyangry
Kodu girin: *
Kodu Güncelle