» » GÜMÜŞHANE HAKKINDA KISA BİLGİ
Makale hakkında bilgi
 • Gösterim: 1 367
 • Yazar: faroz
 • Tarih: 20-10-2015, 21:49
20-10-2015, 21:49

GÜMÜŞHANE HAKKINDA KISA BİLGİ

Kategori: Gümüşhane

GÜMÜŞHANE HAKKINDA KISA BİLGİGümüşhane İli, ülkemizin Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz Bölümü sınırları içerisinde yer almaktadır. İl olarak varlığını Cumhuriyete borçlu olan kalkınmada 1. derecede öncelikli İllerin başında gelir. Doğusunda Bayburt, Batısında Giresun, Kuzeyinde Trabzon, Güneyinde Erzincan İlleri bulunmaktadır. Toplam alanı 6575 Km2 civarındadır. Gümüşhane İli merkez ilçe, Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran ve Torul olmak üzere altı ilçeden oluşmaktadır.

Bölgenin doğal tarım ürünü olarak buğday, arpa, kuru fasulye, hayvancılık, meyvecilik ve sebzecilik dar anlamda yapılmakta olup, son yıllarda kendisinden sıkça söz edilen kuşburnu üretimini artırma çabaları devam etmektedir. Merkezde kuşburnu ürünleri üretimi yapan bir fabrika ile İncinur adıyla 200 – 250 işçi çalıştırma kapasitesinde bir tekstil fabrikası, un üretimi yapan bir fabrika, Kelkit ilçesinde Tekel Genel Müdürlüğüne bağlı kibrit fabrikası, Şiran İlçesinde 1000 ton kapasiteli süt ve süt mamulleri üreten bir tesis bulunmaktadır. Kürtün ilçesinde Küssan silah sanayi A.Ş. adı altında yıllık 2500 adet üretim kapasiteli toplu tabanca fabrikası faaliyet göstermektedir. Ayrıca kuruluş çalışmaları devam eden ve 4325 sayılı Kanuna göre 162.917,41 m2 Hazine arazisi devri işlemleri sonuçlandırılma aşamasına gelen ve Kelkit İlçesinde temeli atılan Organik Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. fabrikası yapılmaktadır.

İlimiz maden kaynakları bakımından bir hayli zengindir. İlimizde halen üç büyük şirket maden arama ve işletme çalışmalarını sürdürmektedir.

İlimizde biri merkez ve diğeri Kelkit ilçesinde olmak üzere 2 adet küçük sanayi sitesi mevcut olup, organize sanayi bölgesi kurulma çalışmaları tamamlanıp alt yapı ihalesi tamamlanarak çalışmalara başlanmıştır.

İlimizde turizm kayda değer bir etkinliğe sahip olmamakla beraber yakın gelecekte ekonomik açıdan önemli bir role sahip olmaya aday görünmektedir. Turizm merkezi olarak geniş yaylaları, zengin tarihi ve kültürel mirası, Karaca ve Akçakale mağaraları, Tomara şelalesi, Zigana kayak tesisleri gibi tabiat varlıkları ile turizm açısından cazip bir potansiyele sahiptir.

İlimiz Türkiye’nin en çok göç veren İllerinin başında yer almakta olup, İlin ekonomik yapısı incelendiğinde Milli Gelir düzeyinin Türkiye geneline göre çok düşük olduğu, gelişmiş bölgelerle kıyaslandığında % 100’den fazla farklılıkların olduğu görülmektedir.
Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Ekle

Adınız:*
E-Mail:
Yorumunuz:
 • winkwinkedsmileam
  belayfeelfellowlaughing
  lollovenorecourse
  requestsadtonguewassat
  cryingwhatbullyangry
Kodu girin: *
Kodu Güncelle